Gladius – konwent gier historycznych – wideorelacja

Relacja z Konwentu Gier Historycznych Gladius

W 2022 roku byłem razem z Kacprem na konwencie gier historycznych Gladius. Konwent miał miejsce w budynku Biblioteki SGGW. W pierwszy dzień (sobota) przez ok 3 godziny, a w drugi dzień przez około 4 godziny – już bez Kacpra ale z kolegą Sławkiem.

Relacja z pierwszego dnia konwentu Gladius

Gry prezentowane na konwencie

Zaczęliśmy od spojrzenia na westeronowe miasteczko. Gra którą można było zobaczyć to Fistful of Lead – to prosta gra, pozwalająca rozgrywać ikoniczne strzelaniny.

Następnie przechodzimy do Wojnacji. Od razu zatrzymałem się tu na chwilę ponieważ imponują mi gry mieszczące się na małej powierzchni w które można zagrać we własnym domu. Wojnacja co do zasad okazuje się całkiem przyjemna.

Następnie zobaczyliśmy grę Rangers of Shadow Deep która  pozwala na samodzielne lub kooperacyjne starcia. Podziwialiśmy przy tym piękną makietę.

Na kolejnym stole toczyła się bitwa w DBM ale wolontariusze byli przygotowani do przedstawiania również DBA na mniejszym stole.

Kolejna gra którą można było zobaczyć to Blood Red Skies w którem dowodzimy myśliwcami z okresu drugiej wojny światowej – mogliśmy zagrać scenariusz z bitwy o Midway.

Kolejne stoły to systemy z prostą ale nie prostacką rozgrywką pod szyldem One Page Rules. Można było zagrać w Age of Fantasy lub Grimdark Future.

One Page Rules – Grimdark Future

Następna sekcja to kolejne bratnie systemy – tym razem Warmachine and Hordes – steampunk fantasy,  silniki parowe i elektryczność współistnieją z magią, rycerstwem i smokami.

Kolejny stół to jeden z dwóch, który prezentował Sagę.

Zaraz obok można było przetestować grę Raven Feast – darmowe zasady są dostępne na stronie wydawcy – a mi podobała się głównie łódź wikingów  (brakuje mi łodzi w kolekcji do armii wikingów).

Na kolejnym stole widzimy prezentację Seven Days to the River Rhine. Jest to zestaw szybkich zasad symulujących walkę pancerną w Europie w latach 80tych.

Na sąsiednim stole pokazywany  INBELLONÆ HORTIS to system bitewny stworzony przez Warszawski Klub Miłośników Gier Bitewnych „Yelonky” z którym zdecydowanie muszę się zaprzyjaźnić bo mieszkam bardzo blisko. Po rozmowie z chłopakami czuje się zaproszony i na pewno się odezwę.

Field of Glory również się pojawił i trochę żałuję że nie porozmawiałem o nim trochę więcej – bo czasem zdarza mi się włączyć komputerową wersję w świecie antyku.

Field of Glory Renaissance
Field of Glory Renaissance

Na kolejnych stołach można było zagrać w Chain of Command gdzie można było zagrać też w Sharp Practice.

Obok piękny system w zaledwie 6mm Figurki w skali 6 mm dają wrażenie dowodzenia wielką armią, składającą się z tysięcy żołnierzy. Bogowie Wojny Robert E. Lee.  To historyczna gra bitewna, przeznaczona do  rozgrywania wielkich bitew połowy XIX wieku, dzięki której zostaniesz wodzem  naczelnym całej armii.

Nowa – druga – edycja Ogniem i Mieczem – druga edycja to gra na którą czekam najbardziej w tym roku. Mam praktycznie gotową całą armię i uwielbiam ten klimat – i jakoś od lat jak mam okazję zagrać to kręcę się w okolicach sklepu na Wilczej. Ekipa wargamera pokazywała też swoją planszówkę z figurkami którą jest Anno Domini 1666.

Kolejne połączone stoły to prezentacja i bitwa kilku graczy w Pike and Shotte To Kill a King. Bitwa z czasów Angielskiej Wojny Domowej, gdzie rojaliści, wierni królowi będą zmagali się z wojskiem parlamentu.

To Kill a King. Pike & Shotte
To Kill a King. Pike & Shotte
To Kill a King. Pike & Shotte
To Kill a King

Następnie The Silver Bayonet, to siódma już gra w dorobku Josepha A. McCullougha, twórcy popularnego Frostgrave. Krwawe wojny napoleońskie w lekko fantastycznym wydaniu.

The Silver Bayonet, table with terrains
The Silver Bayonet

Kolejna prezentacja dotyczyła systemu Battletech – z wielkimi maszynami w XXXIwieku

Battletech
Battletech

Następnie firma Spellcrow, która zaprezentowała dwa systemy – pierwszym jest ich najnowsze dziecko, które zbiera bardzo dobre recenzje. czyli  Argatoria – wielkie wojny w świecie barbarzyńców. Barbarzyńcy i Reptilianie walczą tu o panowanie nad terenem. Skala to 10mm przez co na małym obszarze możemy prowadzić nasze oddziały do epickich bitew.

Następnym systemem jest Umbra Turris – skirmish gdzie wystarczy nam zaledwie kilka jednostek by bardzo dobrze bawić się przy stole.

Pająk do Umbra Turris
Pająk do Umbra Turris

Ostatnia sekcja to warszawski sklep Paladynat który przyniósł kilka ciekawych tytułów, począwszy od Star wars legion, następnie widzimy Pieśń Lodu i Ognia potocznie nazywana Grą o tron.

Kolejny to Crysis Protocol, który testowaliśmy – czyli świat Marvela i dobrze znani nam komiksowi bohaterowie.

Można było obejrzeć również MASTERS OF THE UNIVERSE: BATTLEGROUND – czyli gra w świecie HeManna.

MASTERS OF THE UNIVERSE: BATTLEGROUN

Drugi dzień konwentu Gladius

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *