Już niedługo druga edycja Ogniem i Mieczem

akademia ogniem i mieczem - logo

Nadchodzi druga edycja Ogniem i Mieczem

Druga edycja gry bitewnej Ogniem i Mieczem nadchodzi, a w zasadzie wychodzi zapowiedź kickstartera. Niby to prawie to samo, ale bywa, że różnica to nie pojedyncze miesiące – zobaczymy.

Chyba nie tylko ja traciłem już nadzieję na drugą edycję. Wargamer dosyć nagle zapowiedział jednak, że Kickstarter drugiej edycji rusza niebawem. Link do kanału Okiem Sosny gdzie prezentowane są nowości i mechanika gier – znajdziemy tu również filmy z akademią do drugiej edycji.

Wiem, że takie słowa jak „wkrótce” czy „niebawem” słyszeliśmy już wcześniej i to dosyć regularnie. Finalnie wydaje się, że gra już jest blisko fazy w której Wargamer posiada gotowy projekt zasad i całego systemu. Z rozmów podczas gier testowych czy nawet rozmowy z Sosną w Niepołomicach wiem, że były problemy ze składem i testami balansu. Zmiany, które były konieczne wprowadzano nieustannie do ostatniech chwili – ale sam kickstarter rzeczywiście będzie już niedługo. Zobaczymy czy balans gry będzie na przyzwoitym poziomie.

Znając jednak niechęć Sosny do pokazywania nie pełnego produktu myślę, że start filmów na kanale może zwiastować, że słowo „wkrótce” jest tym co oznacza. Z drugiej strony pytanie ile czasu od Kickstartera będziemy czekali na finalny produkt. Obym przesadzał tylko z optymizmem bo chcę dać Wargamerowi trochę zarobić biorąc udział w Kickstarterze i zagrać ulubionymi figurkami w grę na nowych a nie starych zasadach. Zapowiadana jest również kampania na Wspieram.to, zobaczymy i ocenimy czy będą istotne różnice w kampanii między platformami.

Zapowiedź kampanii oraz magiczne słowa „wkrótce” – grafika z profilu FB gry Ogniem i Mieczem

Zasady drugiej edycji Ogniem i Mieczem

Zasady są znane w mniejszym lub większym stopniu już od dosyć dawna. Rok temu na zamku w Niepołomicach odbył się nawet turniej na zasadach drugiej edycji. Pokazy gry pojawiały się już dużo wcześniej. Wszystko to służyło testom i dopracowaniu gry.

To co wiemy na pewno to to, że gra będzie zdecydowanie uproszczona. Nie będzie już dziwnych kombinacji z szykiem rozproszonym i rozstawianiem luźno figurek na stołach (nienawidziłem tego). Wszystkie figurki będą na TRAYach które w zależności od rozmiaru noszą nazwy S/M/L. Na filmach Sosny (właściciela firmy Wargamer) pojawiały się też informacje że może być jeszcze jeden większy Tray. Uproszczenie nie zmienia jednak głębi gry. Zamiast pamiętać statystyki i zasady pewnie 20 rodzajów broni będziemy mieć wszystko na kartach. Poszczególne kraje, ich sposób wali i smaczki zostaną z nami.

Wydaje się na obecną chwilę, że wszystkie nasze figurki z pierwszej edycji są legalne do grania.

Różnice pomiędzy pierwszą i drugą edycją dotyczące figurek

Wraz z drugą edycją pojawiają się drobne różnice przy podstawkowaniu figurek, to co na tę chwilę wyłapałem przedstawiam poniżej:

  • Modele w szyku rozproszonym będziemy umieszczać 2 na podstawkę, a nie 3 jak do tej pory. Problem obecnych figurek można rozwiązać znacznikiem przy trayu. Więc tematu nie ma.
  • Modele dragonów piesze będą na podstawkach kawalerii (a nie na podstawkach piechoty). Wynika to ze zmiany tych jednostek i innego układania na tray. Do tej pory zamienialiśmy te jednostki na stole. Zmiana więc w pełni uzasadniona. W drugiej edycji gry dragoni spieszeni będą mieli piesze podstawki z przodu a konne z tyłu traya. Dragoni konno będą mieli konne figurki z przodu traya, a piesze z tyłu – proste. Oczywiście olbrzymia korzyść jest taka, że mamy więcej figurek. Dziś żeby mieć podstawkę dragonów trzeba było zrobić zarówno pieszą jak i konną wersję.
Modele ogniem i mieczem na trayach
Figurki do OiM na dedykowanych trayach (wersja robocza). Kadr z kanału YT „Okiem Sosny”

Dodatkowo dowódcy (i chyba nie tylko) będą na okrągłych podstawkach – ale z miejscem na klasyczną prostokątną podstawkę (ciekawi mnie czy takie podstawki z miejscem będą w sprzedaży tylko na początku, a finalnie zostaną tylko duże okrągłe podstawki. Prostokąty pozwalają na prostsze użycie figurek również do innych gier.

Traye i mechanika w drugiej edycji Ogniem i Mieczem

Na razie te pierwsze projekty nie robią wielkiego wrażenia – mam nadzieję że Traye będą znacznie lepiej wykonane jak już dostaniemy finalną wersję do rąk – idę o zakład, że już gdzieś w odległym kraju środka trwa już proces ich produkcji – a może po prostu chcę w to wierzyć.

okrągła podstawka dowódców w drugiej edycji ogniem i mieczem
Kadr z kanału YT „Okiem Sosny” z prezentacją podstawki dowódcy

Zmianie ulegnie też mechanika, ale kluczowa cecha czyli dowodzenie ma pozostać nie zmienione. Poszczególne jednostki będą też miały swoje karty, na których znajdziemy wszystkie statystyki.

karty ogniem i mieczem do drugiej edycji gry
Kadr z kanału YT „Okiem Sosny” z prezentacji założeń gry

Co dalej – jak przygotowuję się na drugą edycję gry

Czekam na ten tytuł i na sam kickstarter, żeby nabyć głównie podręczniki i jakieś dodatki, które się pojawią. Sam posiadam sporą liczbę figurek do Armii Królestwa Szwecji z XVII w. Zapowiadany starter dla dwóch osób z Turkami i Polakami raczej mnie nie interesuje. Zakładam jednak, że będzie można uzupełnić kolekcję o ciekawe dodatki jak elementy terenu lub figurki z innych frakcji. To co mi na pewno brakuje to drugie duże działo. Mam jedno a na TRAY potrzebne są dwa. Małe działa mam tylko w liczbie 3 sztuk – a chyba tu też parzysta liczba by się przydała.

Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość. A jak pewnie nakręcę coś na YT – może pokażę kolekcję wszystkich moich figurek do OIM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *