Wargames Illustrated czerwiec 2022

Prusy na Wojnie

Mamy już lipiec, ale dopiero dostałem najnowszy numer Wargames Ilustrated. Niestety dostawa tego magazynu do polski jest sporo opóźniona. Na szczęście jeśli interesuje was czerwcowy numer to już wam go przedstawiam.

Numer czerwcowy ma temat Imperium Pruskiego – ale głównie skupiając się na okresie napoleońskim. Razem z tym numerem dostajemy wypraskę w której mamy figurki do prusaków Jesli będziecie mieli wybór to są dwie różne wypraski – moja na przykład nie ma armaty. Figurki pochodzą z Epic Battles Waterloo które produkuje firma Warlord Games.

Serie pojawiające się w każdym numerze Wargames Illustrated

  • Quick Fire – czyli jakie artykuły podesłali czytelnicy – w którym przedstawiono kilka sposobów na przyspieszenie procesu malowania. Rozważając zabawy z airbrushem czy różnego rodzaju podkładami. Na kolejnej stronie widzimy bitwę pięciu armii z Hobbita. Gracz, który kolekcjonuje swoje figurki i ma ich ponad 2000 zaprosił kolegę do gry. Rozegrali wielką bitwę na 2500 figurek. możemy przeczytać i zobaczyć jak powstawał oddział do Dropfleet Commandera.
  • Observation post   – czyli nowinki i zapowiedzi. Widzimy dziwną wariację na temat Sci-fi i dzikiego zachodu. Scenariusze do bitwy pod Pirną, austryjacy i inne figurki, trochę renesansu od Artizan Design. Następnie Osprey i ich nowa gra z latającymi okrętami – ale to totalnie nie mój klimat. Mamy jeszcze trochę figurek od Great Escape Games do skirmisha Dead Man’s Hand.
  • Release radar – miejsce w magazynie poświęcone niszowym producentom i cikawym pomysłom niezależnych twórców.
  • Full paper jacket – książkowe nowości wydawnicze – nic szczególnego nie rzuciło mi się w oczy.

Artykuły w Wargames Illustrated Czerwiec 2022

Wargames Illustrated czerwiec 2022

Temat przewodni – Armia Pruska

Zaczynamy od tematu przewodniego – czyli od Armii Pruskiej i wojen jakie toczyła. Możemy tu przeczytać że Armia Pruska to nie tylko ta którą znamy z 1815 roku i Waterloo. Zaczynamy od przejścia przez początki. Od mroków ciemnych przez powiązania z Krzyżakami, wspomniane są momenty gdy Polacy pokonali krzyżaków pod Grunwaldem.

Przytoczono bardzo ciekawy cytat ministra Friedrich’a von Shroottera

Prusy to nie kraj z armią, ale armia z krajem

Następnie przechodzimy przez kolejne okresy historyczne. Łącznie z rozbiorem polski, okresem wojen z Austrią, sukcesji na tronie cesarskim oraz wojnę siedmioletnią. Przypomniano również Fryderyka Williama III i okres wojen napoleońskich – Austerlitz, Jena, Lipsk czy Waterloo.

Widzimy informację co jeszcze nas czeka. Rosyjska i pruska kawaleria, kolejne bitwy i figurki do nich obejmujące końcówkę XIX wieku, poradniki do malowania czy koniec Prus i imperium.

Omówiono również pokrótce rolę Prus w zjednoczeniu pozostałych niemieckich państewek.

Na kolejnej stronie możemy poczytać o mechanikach w grach bitewnych na przykładzie gry Beyond the Empire.

Kolejny artykuł opowiadający jak szybko i prosto pomalować figurki, które dostaliśmy wraz z magazynem.

Kolejny artykuł to HOLD FAST – czyli pierwszy dodatek do Black Seas – którym jestem żywo zainteresowany. Unboxing podstawowej wersji gry znajdziecie na mojej stronie.

Znowu wracamy do Prus – tym razem również i Rosjanie  – omówienie nowych figurek od Perry Miniatures.

Pozostałe artykuły

Neptune and mars go to war – podboje alexandra i imperium rzyskkiego

Wspomnienie Xerxes’a I i bitwy z grekami pod maratonem, a także aleksandra i jego bitwy z Fenicją. Operacje morskie – Aleksandra. Widzimy makietę przedstawiającą oblężenie Tyru, która była wystawiona na konwencie Tactica w 2020 roku. Widzimy też przykłady statków, które możemy kupić u firmy Room 17 Game. Następnie spojrzenie na Rzymian i ich wyprawy jak np. Cezar w Alexandrii. Mamy też przykład omawiany przez autora z gry komputerowej Caesar in Alexandria, gdzie sterujemy zarówno piechotą jak i statkami. następnie autor podaje przykłady. Autor ubolewa nad brakiem zasad do jednoczesnego rozgrywania scenariusza morskiego i lądowego. Podaje przykłady choćby gry Trireme – która jest jendak również grą na hexach

Znowu trafiamy do Prus, które pod koniec XIX wieku toczyły bitwy z anglikami. Zdjęcia pochodzą z makiet Perrych i reprezentują bitwę o dorking z 1875 roku.

Poradnik budowy drewnianego młynu.

I kolejny raz wracamy do Prus – z przykładami jak malować kolejne figurki do Epic Battles Waterloo.

W kolejnym artykule Daniel Mersey prowadzi rozważania na temat wodzów armii i jak w zasadach powinni być uwzględniani – łącznie z dobrymi jak i negatywnymi cechami, które mogą powstać w czasie bitwy, a także wpływ historycznych dowódców. Proponuje też dodatkowe zmiany zasad i reguły domowe do wykorzystania w grach. Na przykładzie Irlandzkiego wodza Domnala Brecca (po polsku to chyba donald piegus), który raczej miał więcej porażek niż sukcesów.

Znowu Prusy i znowu przyszedł czas na trochę historii – tym razem już sama końcowa Era Imperium Pruskiego.

Następne propozycje to bitwa o Falklandy, figurki malowanie jednostek, wyposażenie żołnierzy.

Dziękuję za wasz czas – zdecydowanie polecam obejrzeć przypięty powyżej film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *